Alegeri

Alegeri parlamentare

Voturile și mandatele fiecărei liste, pentru toată țara și pe circumscripții, din datele Autorității Electorale Permanente.

Cum citim rezultatele

Cifrele sunt din datele deschise ale Autorității Electorale Permanente (data.gov.ro): suma voturilor din secțiile de votare și a celor prin corespondență. O listă este legată de pagina unui partid doar când numele ei este exact numele partidului; o alianță rămâne sub numele ei.

Pentru 2024 avem voturile fiecărei liste din procesele-verbale ale secțiilor de votare (prezenta.roaep.ro, descărcate la 10 octombrie 2026), dar nu și mandatele; acestea sunt numărate din listele aleșilor din procesele-verbale finale ale Biroului Electoral Central, publicate în Monitorul Oficial (vezi nota de sub rezultate). Golurile nu le completăm din alte surse.

Organizațiile minorităților naționale care nu trec pragul primesc câte un mandat de deputat (art. 62 din Constituție); în tabel sunt adunate pe un rând, iar lista lor se deschide sub tabel.

Alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016 · Camera Deputaților · toată țara

7.047.384 de voturi valabile pe liste · 312 mandate · 11 dec. 2016. Fișierul AEP dă cele 312 mandate ale listelor; cele 17 locuri ale minorităților naționale nu sunt în el.

Voturile și mandatele fiecărei liste
ListaVoturi%Mandate
Partidul Social Democrat3.204.86445,5%154
Partidul Național Liberal1.412.37720,0%69
Uniunea Salvați România625.1548,9%30
Uniunea Democrată Maghiară din România435.9696,2%21
Partidul Alianța Liberalilor și Democraților396.3865,6%20
Partidul Mișcarea Populară376.8915,3%18
Partidul România Unită196.3972,8%0
Candidați independenți (39)76.7641,1%0
Partidul România Mare73.2641,0%0
Partidul Ecologist Român62.4140,9%0
Alianța Noastră România61.2060,9%0
Partidul Socialist Român24.5800,3%0
Asociația Partida Romilor Pro-Europa13.1260,2%0
Forumul Democrat al Germanilor din România12.3750,2%0
Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România6.5450,1%0
Comunitatea Rușilor Lipoveni din România6.1600,1%0
Uniunea Elenă din România5.8170,1%0
Uniunea Democrată Turcă din România5.5360,1%0
Asociația Macedonenilor din România5.5130,1%0
Uniunea Sârbilor din România5.4680,1%0
Federația Comunităților Evreiești din România5.0690,1%0
Uniunea Armenilor din România4.8680,1%0
Asociația Liga Albanezilor din România4.6400,1%0
Uniunea Bulgară din Banat - România4.5420,1%0
Uniunea Croaților din România3.5320,1%0
Asociația Italienilor din România – RO.AS.IT.3.4860,0%0
Uniunea Polonezilor din România3.3550,0%0
Uniunea Culturală a Rutenilor din România2.8240,0%0
Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal)2.5990,0%0
Partidul Noua Românie1.7640,0%0
Uniunea Ucrainenilor din România1.1720,0%0
Partidul Platforma Acțiunea Civică a Tinerilor6090,0%0
Partidul Verde5660,0%0
Partidul Romilor Democrați5230,0%0
Partidul Blocul Unității Naționale5180,0%0
Partidul Vrancea Noastră5110,0%0
Datele deschise ale AEP · OGL-ROU-1.0

Pe circumscripții