Alegeri

Alegeri parlamentare

Voturile și mandatele fiecărei liste, pentru toată țara și pe circumscripții, din datele Autorității Electorale Permanente.

Cum citim rezultatele

Cifrele sunt din datele deschise ale Autorității Electorale Permanente (data.gov.ro): suma voturilor din secțiile de votare și a celor prin corespondență. O listă este legată de pagina unui partid doar când numele ei este exact numele partidului; o alianță rămâne sub numele ei.

Pentru 2024 avem voturile fiecărei liste din procesele-verbale ale secțiilor de votare (prezenta.roaep.ro, descărcate la 10 octombrie 2026), dar nu și mandatele; acestea sunt numărate din listele aleșilor din procesele-verbale finale ale Biroului Electoral Central, publicate în Monitorul Oficial (vezi nota de sub rezultate). Golurile nu le completăm din alte surse.

Organizațiile minorităților naționale care nu trec pragul primesc câte un mandat de deputat (art. 62 din Constituție); în tabel sunt adunate pe un rând, iar lista lor se deschide sub tabel.

Alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016 · Senat · Bacău

205.944 de voturi valabile pe liste · 4 mandate · 11 dec. 2016

Voturile și mandatele fiecărei liste
ListaVoturi%Mandate
Partidul Social Democrat109.28153,1%2
Partidul Național Liberal37.04818,0%1
Partidul Alianța Liberalilor și Democraților19.1399,3%1
Uniunea Salvați România13.3776,5%0
Partidul Mișcarea Populară11.1725,4%0
Partidul România Unită4.9352,4%0
Partidul România Mare3.3691,6%0
Partidul Ecologist Român3.0591,5%0
Alianța Noastră România1.5690,8%0
Uniunea Democrată Maghiară din România1.3360,6%0
Partidul Socialist Român1.0110,5%0
Partidul Romilor Democrați6480,3%0
Datele deschise ale AEP · OGL-ROU-1.0

Pe circumscripții

Înapoi la toată țara