Alegeri

Alegeri parlamentare

Voturile și mandatele fiecărei liste, pentru toată țara și pe circumscripții, din datele Autorității Electorale Permanente.

Cum citim rezultatele

Cifrele sunt din datele deschise ale Autorității Electorale Permanente (data.gov.ro): suma voturilor din secțiile de votare și a celor prin corespondență. O listă este legată de pagina unui partid doar când numele ei este exact numele partidului; o alianță rămâne sub numele ei.

Pentru 2024 avem voturile fiecărei liste din procesele-verbale ale secțiilor de votare (prezenta.roaep.ro, descărcate la 10 octombrie 2026), dar nu și mandatele; acestea sunt numărate din listele aleșilor din procesele-verbale finale ale Biroului Electoral Central, publicate în Monitorul Oficial (vezi nota de sub rezultate). Golurile nu le completăm din alte surse.

Organizațiile minorităților naționale care nu trec pragul primesc câte un mandat de deputat (art. 62 din Constituție); în tabel sunt adunate pe un rând, iar lista lor se deschide sub tabel.

Alegerile parlamentare din 1 decembrie 2024 · Senat · Botoșani

148.742 de voturi valabile pe liste · 3 mandate · 1 dec. 2024

Voturile sunt cele din procesele-verbale ale secțiilor de votare (AEP). Mandatele pe liste și circumscripții sunt numărate din „Lista deputaților aleși” și „Lista senatorilor aleși” din procesele-verbale finale ale Biroului Electoral Central (Monitorul Oficial nr. 1237 din 10 decembrie 2024); cele 19 mandate ale minorităților naționale sunt la nivel național, câte unul pentru fiecare organizație.

Voturile și mandatele fiecărei liste
ListaVoturi%Mandate
Partidul Social Democrat45.56530,6%1
Partidul Național Liberal28.71219,3%1
Alianța pentru Unirea Românilor27.70918,6%1
Partidul S.O.S. România12.3448,3%0
Partidul Oamenilor Tineri9.7716,6%0
Uniunea Salvați România8.2965,6%0
Partidul Social Democrat Unit3.3282,2%0
Forța Dreptei2.4131,6%0
Partidul Național Conservator Român1.6891,1%0
Reînnoim Proiectul European al României1.6611,1%0
Dreptate și Respect în Europa pentru Toți1.4060,9%0
Candidați independenți (1)1.2620,8%0
Patrioții Poporului Român1.0880,7%0
Uniunea Democrată Maghiară din România8680,6%0
Partidul Ecologist Român8380,6%0
Partidul România în Acțiune5560,4%0
Alternativa pentru Demnitate Națională4650,3%0
Alianța Național Creștină4140,3%0
România Socialistă3570,2%0
Datele deschise ale AEP · Date publice ale Autorității Electorale Permanente (prezenta.roaep.ro)

Pe circumscripții

Înapoi la toată țara